Kurtizány z 25. Avenue

Autor: Caramba.wz.cz (caramba@invisible.cz), Téma: Hudební recenze, Zdroj: www.kurtizanyz25avenue.cz
Vydáno dne 26. 03. 2003 (3799 přečtení)
Biografie vynikající české kapely Kurtizány z 25. Avenue, termíny nejbližších koncertů, diskografie a mnoho dalších faktů...Podle věku by s Kurtizánami z 25. avenue měla právě teď otřásat ta nejhrubší puberta; podle všeho ostatního jsou ale na nejlepší cestě navázat na úspěšnou loňskou sezonu - po pěti letech se vrátili v původní síle, se zbrusu novou deskou a v nevídaném "dospělém - rozpoložení: "Teď je úplně největší pohoda, co jsme kdy v jakýkoli skupině zažili. Pořád máme stejně pevný pocit sounáležitosti jako na začátku, ale k němu se teď přidal ještě jeden stejně silný dojem - profesionalita, co provází nahrávání naší desky," říkají zpěvák Simon a kytarista a producent Tomáš Vartecký, dva zakládající členové Kurtizán, kteří se prvně viděli kdysi před třinácti lety.

Kdo kdy na začátku devadesátých let slyšel o Kurtizánách z 25. avenue, už si je z paměti nevypudil: ať už díky lehce drsnému a těžce matoucímu názvu (to je jako ženská kapela, nebo co?), drzé imidž (vystupovat po měsíci od vzniku, navíc rovnou na rockové soutěži, no není to drzost?), agresivní kytaře, anebo kultu, který Kurtizány provázel a šířil se skoro rychlostí světla. Vznikli z podhoubí legendárního klubu 007 na Strahově, první zkoušku měli v říjnu 1989, první vystoupení den po revoluci na místním kole Rockfestu a nedlouho poté už první fanoušky, šířící jejich slávu. Aspoň po Praze. ?Znali jsme se ze Sedmičky, kde se tak různě prolínalo deset patnáct lidí, každej hrál s každým a nějak tam krystalizovaly budoucí kapely. Tam jsme se potkali s Tomášem, i když úplně zakládajícím členem jsem byl já s bubeníkem Vikingem," vzpomíná zpěvák Simon. O Tomášově členství rozhodl vedle návratu z vojny ještě nebývale agresivní zvuk jeho kytary. Skupina, vzpomínající na tu dobu jako na "legrační začátky", v té době plnila pražské kluby a pořádala sporadické, leč apokalyptické výjezdy po republice.

Přelom mezi legračními začátky a obdobím vážnosti nastal o čtyři roky později, kdy se do Čech dostala tehdy prestižní soutěž začínajících kapel Marlboro Rock-In. "Soutěž pro nás měla obrovskej význam, " vzpomínají Simon a Tomáš, "byla první, jediná a lákala nejen diváky, ale i média. Když jsme vyhráli semifinále, hned druhý den se v Blesku objevila naše fotka. To už by se asi dneska nestalo." Kapelové fotky se všude objevily i po finále; vítězové si na radu svého tehdejšího rádce a prvního producenta Františka Kotvy za utržené peníze koupili aparát a natočili v nahrávacím studiu SONO (ještě v Řepích) své první promoCD ("z našich dosavadních nahrávek se mi líbí nejvíc, je z něj cítit propočáteční chuť a nadšení a navíc i výborný zvuk, který jsme měli díky Františkovi," komentuje Simon).

PromoCD nakonec odkoupila gramofirma Monitor, která dala Kurtizánám první dvě šance k natočení regulérních alb. První s názvem UBIQUITY vyšlo ještě v roce 1993. Na tohle období vzpomínají Kurtizány jako na své "zlaté časy" - album bylo úspěšné, dva následující roky na kapelu chodilo do klubů hodně lidí - už třeba "jenom" kvůli pověsti vítěze Marlboro Rock-In. Druhé album Strach vyšlo u Monitoru v r. 1995, kdy také došlo k prvním personálním změnám v kapele. V roce 1996 nakonec zůstala sestava Simon - Tomáš, z plánovaného alba pro firmu Sony nezbylo nic a možná to prvně vypadalo na konec do vytracena; Energii kapele vrátil opětovný příchod bubeníka Vikinga, který s sebou přivedl baskytaristu ze své tehdejší kapely, Jirku Tilleho, a určitě i Miloš Grubber z Indies Records, který s Kurtizánami podepsal smlouvu na desku, která vyšla v roce 1997 a jmenovala se 2000. ("Zavolali jsme, Miloš byl zrovna v Jánských Lázních, přijeli jsme za ním, pustli mu demonahrávku a on řekl, že do toho jde," vzpomíná Tomáš Vartecký. "Je ale fakt, že od té doby, co deska vyšla, jsme se s Indies nekontaktovali.") O dva roky později oslavila kapela v pražském Lucerna Music Baru 10 let existence, která už tak trochu doznívala. Koncertů čím dál míň, každý měl svou práci. Už to skoro znovu vypadalo na tichý rozklad".

"Asi největším důvodem, proč nová deska vychšla až po pěti letech, jsem byl já," přiznává Tomáš Vartecký. "Měl jsem hudebně nejvíc práce. Ale když za mnou loni přišel Simon s otázkou, jestli to rozpustíme a já už budu dělat jenom pořád Annu K., vysvětlil jsem mu, že Kurtizány jsou pořád moje krevní skupina. A zjistil jsem, že právě tahle muzika je ve mně nashromážděná a když jsem zkusil něco napsat, šlo to ze mě ven s takovou radostí, že jsem Simonovi hned volal, on vždycky hned přijel a hned písničku nazpíval. A najednou jsme měli krásnej demáč." "Krásnej demáč" vzala od Kurtizán hned první firma, Sony Music / Bonton, pod kterou vzniklo čtvrté album Kurtizán ("U Indies byla naše poslední zastávka, nové album tam má svůj odpich, ale jinak jde zas o kus dál. Nicméně atmosféra zůstává stále stejně temná," komentují Simon s Tomášem). Album, s názvem Médium, pokřtily Kurtizány z 25. avenue 12. června 2002 v pražském Paláci Akropolis.

Nejbližší koncerty Kurtizánů jsou plánovány na:

28.3.2003
 • Jablonec nad Nisou - Výstaviště
11.4.2003
 • Zlín - Golem
12.4.2003
 • Znojmo
17.4.2003
 • Praha - Akropolis
18.4.2003
 • Trutnov - Musicbar
19.4.2003
 • Teplá 20:00 - 21:00
3.5.2003
 • Pardubice - Majáles
13-14.6.2003
 • Jablůnkov/Opava
19-21.6.2003
 • Planet Roxy
21.6.2003
 • Broumov
27-28.6.2003
 • Vizovice festival
4-6.7.2003
 • Český Brod - Rock For People
12.7.2003
 • Mnichovo Hradiště - Vostrov open air
25.7.2003
 • Malá Skála - Benátská noc
22.-24.8.2003
 • Trutnov
29.-30.8.2003
 • Slaný