Škwor

Autor: Caramba.wz.cz (caramba@invisible.cz), Téma: Hudební recenze, Zdroj: www.skwor.cz
Vydáno dne 24. 03. 2003 (2695 přečtení)
Portrét známé české nu-metalové kapely Škwor spolu s pozvánkou na jejich plánovaný koncert v rockovém klubu Kain, který se koná 25.3.2003.Kapela vznikla na konci roku 1998. Zakládajícími členy byli tenkrát Petr Hrdlička (zpěv a kytara), Tomáš Kmec (basa) a František Vadlejch (bicí). V prosinci se kapela rozrostla ještě o Leo Holana (kytara).

Původní repertoár skupiny byl založen víceméně na kombinaci trashmetalu a punku a skladby z tohoto období najdete na prvním oficiálním CD s názvem „MAYDAY“, které vyšlo u firmy Popron v listopadu 2000.

V roce 2000 SKWAR poprvé hraje v soutěži Rock Made In Gambrinus, kde vypadává hned v prvním kole. Během soutěže způsobuje silné pohoršení u pořadatelů i členů poroty nezřízenou konzumací alkoholu a následnou exhibicí v zákulisí i na podiu.

Skupina vystupuje jako host v různých klubech a na festivalech.

Na jaře 2001 se vyhrocuje situace okolo bubeníka Františka Vadlejcha, jehož chování, přestože kapela má k alkoholu velice kladný vztah, se stává neúnosným a je rozhodnuto o jeho odchodu. Po delším hledání přichází do „SKWARU“ bývalý bubeník „Debustrolu“ Herr Miler.

Původní název „SKWAR“ se začátkem roku 2001 změnil na současný „ŠKWOR“. Důvodem bylo časté komolení názvu pořadateli, takže se kapela rozhodla zachovat fonetickou podobu názvu s ponecháním dvojitého W.

Po vydání alba „MAYDAY“, dochází k dohodě s pražským Arakainem který bere SKWAR na své turné jako předkapelu.

Jen tak z legrace se účastní opět soutěže „Rock Made In Gambrinus“, kterou vyhrává, na základě čehož musí do konce roku 2001 natočit CD. V naprosto šibeničním termínu natáčí CD s názvem „Vyhlašuju boj..“ a podepisuje smlouvu s firmou „Warner Music“.

Ještě během prosince 2001 nastupuje Herr Miler výkon trestu. Jako náhradu za sebe doporučuje Martina Pelce, který má s jeho zastupováním již zkušenosti z „Debustrolu“.

Celý rok 2002 vystupuje „ŠKWOR“ jako host na všech kolech „RMIG“ a na různých festivalech po celé republice.

30.5. 2002 zahajuje kapela s úspěchem pražský „OZZFEST“.

7.9.2002 vystupuje „ŠKWOR“ na Stadionu Slavia v rámci „I-Festu“.

V září 2002 se skupina objevuje v televizi "Prima" jako host pořadu "Caruso show" a v prosinci na "TV Nova" jako host v pořadu "Rozjezdy pro hvězdy".

Do konce roku 2002 jezdí „ŠKWOR“ v roli předskokana v rámci turné kapely „HARLEJ“.

V současnosti kapela připravuje materiál na nové CD, které by mělo vyjit v tomto roce na podzim.