Thomson Lyra PDP 2820

Autor: Caramba.wz.cz (caramba@invisible.cz), Téma: Audiotechnika, Zdroj: Audio 03/2003
Vydáno dne 08. 03. 2003 (3343 přečtení)
Nástupce předchozího typu (PDP 2800) tohoto velmi oblíbeného MP3 přehrávače s sebou přináší kromě vynikajícího zvuku i velkou diskouvou kapacitu. Díky snižujícím se cenám pevných disků a zvyšováním jejich kapacity dochází k příznivému vývoji i v oblasti přenosných MP3 přehrávačů používajících většinou notebookové disky (2,5").

Firma Thomson, vlastnící rozhodující patenty v oblasti MP3, je předním lídrem hardwarových produktů. Nová verze Lyra 2820 se od svého předchůdce liší především dvojnásobnou diskovou kapacitou. Má nyní úctyhodných 20GB prostoru pro vaše soubory. Kromě klasického MP3 formátu může Lyra přehrát i soubory typu WMA a WAV a nově i MP3PRO (zvyšující kvalitu takto komprimovaných souborů bez výrazné změny jejich velikosti). Designem se od sebe příliš neliší. Na horní stranu 300 gramů vážící stříbrné krabičky s pogumovanými okraji o rozměrech 138 x 78 x 32 mm je umístěn velký, modře podsvícený, přehledný displej s úhlopříčkou asi 50 mm. Předností přehrávače je i podpora prakticky všech existujících ID3 informačních tagů, které se podrobně zobrazují na displeji. K vyhledávání požadovaného alba, skladby, nebo interpreta ci žánru slouží přehledné diskové menu, které umí například vytvářet i vlastní seznamy skladeb (playlisty). Přístroj obsahuje i nápovědu k jednotlivým funkcím. Ovládání je jednoduché, prakticky vše zvládnete čtyřmi tlačítky, umístěnými pod displejem. Jejich konkrétní funkce se zobrazuje (jako u většiny mobilních telefonů) na displeji nad tlačítky. Ovládacím prvkem, sloužícím k pohybu v menu a ke spuštění skladeb, je joistickové tlačítko po pravé straně displeje. Stejné tlačítko se nachází i po levé straně displeje, ovšem slouží ke změně hlasitosti, potvrzení výběru, či k volbě přehrávacího režimu. Pro komunikaci s vnějším světem :o) slouží USB konektor, pro připojení k počítači, linkový výstup (!), pro připojení přístroje k zesilovači, sluchátkový výstup a napájecí zdířka (sloužící i k nabíjení zabudovaného akumulátoru, který při běžném provozu vydrží hezkých 12 hodin). Pro správu souborů v počítači (nahrávání, mazání apod.) slouží program MusicMatch Jukebox 6.1. Skvělou vlastností přístroje je i jeho možné využití v podobě externího přenosného harddisku. 8 MB vyrovnávací paměti vám umožní nepřetržitě "hopsat" skoro 8 minut :o)


Když si Lyru koupíte, dostanete k ní, kromě propojovacích kabelů, softwaru a hezké brašničky na pásek, i adaptér do kazetové mechaniky pro připojení k autorádiím. Cena tohoto stříbrného dýdžeje je relativně vysoká v porovnání s cenami pevných disků - 14.990,-.

Pro zajímavost - Thomson doporučuje kompresi souborů MP3PRO 64kb/s. V této kvalitě vám Lyra PDP 2820 bude hrát nepřetržitě po dobu 25 dnů...