STOMP opět v Praze!

Autor: Caramba.wz.cz (caramba@invisible.cz), Téma: Koncerty, Zdroj: Tiscali
Vydáno dne 03. 03. 2003 (13042 přečtení)
Rytmicky výbušná perkuse, intenzivní směsice divadla, show, hudby a tance, hudba hraná na věci jako vědra, košťata, zapalovače Zippo, sudy či kuchyňské dřezy. To je Stomp, dvanáctičlenný londýnský soubor, který pokořuje jazykové bariéry a kulturní odlišnosti a líbí se každému, kdo má rád rytmus a surovou energii. V Praze Stomp s obrovským úspěchem vystoupili vloni na podzim, nyní se do Kongresového centra vrací od 4. do 9. března.

Stomp dělají show beze slov a děje. Krásu objevují ve všednosti. Z koštěte se stává hudební nástroj, z harampádí a krámů městského prostředí je zdroj nakažlivého rytmu a nadšení.


Soubor má 12 členů. Na scéně je však vždy pouze 8 umělců najednou, jelikož show je tak fyzicky náročná, že čtyři z hráčů si kdykoli mohou odpočinout. Členové souboru pocházejí ze zcela rozdílných prostředí, ale nemálo Stomperů má za sebou zkušenosti s hrou na bicí nástroje či tancem. Poprvé Stomp předvedli svá rytmická čísla beze slov a bez provázaného děje roku 1990 v Brightonu. Iniciátory byli bubeník-samouk Luke Cresswell a mnohostranný umělec Steve McNicholas, který je podepsán i pod televizními sériemi o Mr. Beanovi. Jako členové hudebních skupin cestovali Cresswell a McNicolas po divadelních festivalech; ostatně před Stomp už měli za sebou úspěšný společný projekt - reklamu na pivo Heineken nazvanou Popelnice. Stomp zaznamenali neuvěřitelný úspěch: od premiéry sehráli více než deset tisíc představení, prodalo se deset milionů vstupenek. Soubor natočil i krátký film Smetáky, který získal nominaci na Oscara.